Illinois Capacitor 256PHB250K2J
256PHB250K2J picture photo
Mfg. Part Number
256PHB250K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 25UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
256PHB250K2J.pdf
Availability of 256PHB250K2J
QUANTITY
256PHB250K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 256PHB250K2J
Internal Part NumberEIS-256PHB250K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)256PHB250K2J
Related Links256PHB, 256PHB250K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
256PHB250K2J Details Description
Related parts for 256PHB250K2J
IC SYNC FIFO MEM 1024X18 64-TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HDR PIN 9POS METRIMATE AU datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 10POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 2.95K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf