JST Sales America Inc. 25FLZ-SM1-TB
25FLZ-SM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
25FLZ-SM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 25POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
25FLZ-SM1-TB.pdf
Availability of 25FLZ-SM1-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25FLZ-SM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 25FLZ-SM1-TB
Internal Part NumberEIS-25FLZ-SM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions25
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25FLZ-SM1-TB
Related Links25FLZ-, 25FLZ-SM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
25FLZ-SM1-TB Details Description
Related parts for 25FLZ-SM1-TB
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
LABEL INK JET POLYEST.25 X 1.5" datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LONG RANGE SMT ZIGBEE DEVELOPER datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 15A 80VDC BLADE datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
COLLAR HEX SCREW D550 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf