Rubycon 25ZLS1000MEFC10X20
25ZLS1000MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLS1000MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLS1000MEFC10X20.pdf
Availability of 25ZLS1000MEFC10X20
QUANTITY
25ZLS1000MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLS1000MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-25ZLS1000MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLS Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.176A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLS1000MEFC10X20
Related Links25ZLS1000, 25ZLS1000MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLS1000MEFC10X20 Details Description
Related parts for 25ZLS1000MEFC10X20
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT SERVO MNT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 21VWM 39.1VC DO13 datasheet.pdf
LED ARRAY 800LM WARM WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 300A 8HSOF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf