Vishay/Sprague 293D684X0016A2TE3
293D684X0016A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D684X0016A2TE3
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
293D684X0016A2TE3.pdf
Availability of 293D684X0016A2TE3
QUANTITY
293D684X0016A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D684X0016A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D684X0016A2TE3
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D684X0016A2TE3
Related Links293D684X, 293D684X0016A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D684X0016A2TE3 Details Description
Related parts for 293D684X0016A2TE3
Z8 PLUS 1K OTP 10 MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf