CTS Electronic Components 296UD103B1N
296UD103B1N picture photo
Mfg. Part Number
296UD103B1N
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 0.15W CARBON LINEAR
Datasheet Download
296UD103B1N.pdf
Availability of 296UD103B1N
QUANTITY
296UD103B1N Order Process
Ship out your order
Specifications of 296UD103B1N
Internal Part NumberEIS-296UD103B1N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings296U Series Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series296
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.15W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled
Actuator Length0.539" (13.70mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)