CTS Electronic Components 296UD103B1N
296UD103B1N picture photo
Mfg. Part Number
296UD103B1N
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 0.15W CARBON LINEAR
Datasheet Download
296UD103B1N.pdf
Availability of 296UD103B1N
QUANTITY
296UD103B1N Order Process
Ship out your order
Specifications of 296UD103B1N
Internal Part NumberEIS-296UD103B1N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings296U Series Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series296
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.15W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled
Actuator Length0.539" (13.70mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)296UD103B1N
Related Links296UD, 296UD103B1N Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
296UD103B1N Details Description
Related parts for 296UD103B1N
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
26500 8C 8#12 SKT RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 2000 Gates, 230MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf