Microsemi Commercial Components 2EZ100D5E3/TR12
2EZ100D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ100D5E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ100D5E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ100D5E3/TR12
QUANTITY
2EZ100D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ100D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ100D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)175 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 76V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ100D5E3/TR12
Related Links2EZ100D, 2EZ100D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ100D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ100D5E3/TR12
LCD TFT 15.0" 1024X768 XGA datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 12.6"L X 6.3"W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf