Bourns Inc. 3006Y-1-204ZLF
3006Y-1-204ZLF picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-204ZLF
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-204ZLF.pdf
Availability of 3006Y-1-204ZLF
QUANTITY
3006Y-1-204ZLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-204ZLF
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-204ZLF
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)