Bourns Inc. 3059P-1-754
3059P-1-754 picture photo
Mfg. Part Number
3059P-1-754
Brief Description
TRIMMER 750K OHM 1W PC PIN
Datasheet Download
3059P-1-754.pdf
Availability of 3059P-1-754
QUANTITY
3059P-1-754 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3059P-1-754
Internal Part NumberEIS-3059P-1-754
PackagingTube
Resistance (Ohms)750k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.190" Face x 1.250" L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3059P-1-754
Related Links3059P, 3059P-1-754 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3059P-1-754 Details Description
Related parts for 3059P-1-754
CONN SOCKET 22-26AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.6A 8-SOIC datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf