Littelfuse 30KPA270CA-HRA
30KPA270CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
30KPA270CA-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 270VWM 436.2VC AXIAL
Datasheet Download
30KPA270CA-HRA.pdf
Availability of 30KPA270CA-HRA
QUANTITY
30KPA270CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KPA270CA-HRA
Internal Part NumberEIS-30KPA270CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series30KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)270V
Voltage - Breakdown (Min)301.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp436.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.5A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KPA270CA-HRA
Related Links30KPA27, 30KPA270CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
30KPA270CA-HRA Details Description
Related parts for 30KPA270CA-HRA
MEMORY CARD FLASH 10GB datasheet.pdf
INDICATOR STATUS PLED 115VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf