Aries Electronics, Inc. 32-C300-20
32-C300-20 picture photo
Mfg. Part Number
32-C300-20
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Datasheet Download
32-C300-20.pdf
Availability of 32-C300-20
QUANTITY
32-C300-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32-C300-20
Internal Part NumberEIS-32-C300-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32-C300-20
Related Links32-C3, 32-C300-20 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
32-C300-20 Details Description
Related parts for 32-C300-20
MOSFET N-CH 800V 1.8A D2PAK datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 24K 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150POS GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf