Bourns Inc. 3252X-1-101M
3252X-1-101M picture photo
Mfg. Part Number
3252X-1-101M
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3252X-1-101M.pdf
Availability of 3252X-1-101M
QUANTITY
3252X-1-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of 3252X-1-101M
Internal Part NumberEIS-3252X-1-101M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3252 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.500" x 0.220" Face x 0.500" H (12.70mm x 5.59mm x 12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3252X-1-101M
Related Links3252X-, 3252X-1-101M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3252X-1-101M Details Description
Related parts for 3252X-1-101M
MOTOR LINEAR ACT 12VDC UNIPOLAR datasheet.pdf
RES 12 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
JACK PANEL HOLE PLUG BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC POE LTPOE INTERFACE 10-DFN datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 164MBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf