Hirose Electric Co Ltd 3260B-12S3(01)
3260B-12S3(01) picture photo
Mfg. Part Number
3260B-12S3(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
3260B-12S3(01).pdf
Availability of 3260B-12S3(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3260B-12S3(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of 3260B-12S3(01)
Internal Part NumberEIS-3260B-12S3(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series3200
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3260B-12S3(01)
Related Links3260B-1, 3260B-12S3(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
3260B-12S3(01) Details Description
Related parts for 3260B-12S3(01)
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 740MA 330 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ RRO 8SON datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf