Bourns Inc. 3266W-1-473
3266W-1-473 picture photo
Mfg. Part Number
3266W-1-473
Brief Description
TRIMMER 47K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266W-1-473.pdf
Availability of 3266W-1-473
QUANTITY
3266W-1-473 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266W-1-473
Internal Part NumberEIS-3266W-1-473
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)47k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266W-1-473
Related Links3266W, 3266W-1-473 Datasheet, Bourns Inc. Distributor