Bourns Inc. 3266X-1-203LF
3266X-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3266X-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266X-1-203LF.pdf
Availability of 3266X-1-203LF
QUANTITY
3266X-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266X-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3266X-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266X-1-203LF
Related Links3266X-, 3266X-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266X-1-203LF Details Description
Related parts for 3266X-1-203LF
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A KEY-YY TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SEALED SFP RECEPTACLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf