Bourns Inc. 3296P-1-505
3296P-1-505 picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-505
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-505.pdf
Availability of 3296P-1-505
QUANTITY
3296P-1-505 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-505
Internal Part NumberEIS-3296P-1-505
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-505
Related Links3296P, 3296P-1-505 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-505 Details Description
Related parts for 3296P-1-505
CONN RING SEALABLE #8 14-16AWG datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
DIE COPALUM 1/0AWG 69099 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
C/A 50/125UM SIM MTRJ 5M1 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf