Bourns Inc. 3296W-1-202LF
3296W-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-202LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-202LF.pdf
Availability of 3296W-1-202LF
QUANTITY
3296W-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-202LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-202LF
Related Links3296W-, 3296W-1-202LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-202LF Details Description
Related parts for 3296W-1-202LF
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CONN CAP WIRE 14-16 AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 54BGA datasheet.pdf