Bourns Inc. 3299P-1-200
3299P-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-200
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-200.pdf
Availability of 3299P-1-200
QUANTITY
3299P-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-200
Internal Part NumberEIS-3299P-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-200
Related Links3299P, 3299P-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-200 Details Description
Related parts for 3299P-1-200
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ANTENNA OUTDR OMNIDIR 915MHZ STR datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 8POS 28AWG datasheet.pdf
LED BASED T3 1/4 RED 6-36V NON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf