Bourns Inc. 3310P-001-104L
3310P-001-104L picture photo
Mfg. Part Number
3310P-001-104L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310P-001-104L.pdf
Availability of 3310P-001-104L
QUANTITY
3310P-001-104L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310P-001-104L
Internal Part NumberEIS-3310P-001-104L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310P-001-104L
Related Links3310P-0, 3310P-001-104L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310P-001-104L Details Description
Related parts for 3310P-001-104L
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 15POS datasheet.pdf
RES 4.78 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M4 datasheet.pdf
SC 3.81/03/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 700MA 380 MOHM datasheet.pdf