Bourns Inc. 3339W-1-253
3339W-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3339W-1-253
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3339W-1-253.pdf
Availability of 3339W-1-253
QUANTITY
3339W-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3339W-1-253
Internal Part NumberEIS-3339W-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingModel 3339 Series 5/16" Tube Package 01/Oct/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns4
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.320" Face x 0.375" H (9.53mm x 8.13mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3339W-1-253
Related Links3339W, 3339W-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3339W-1-253 Details Description
Related parts for 3339W-1-253
D-SUB CABLE - MFU50K/MC50G/X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MUX TRIPLE 2CHAN 16-MINIQFN datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf