Illinois Capacitor 335MHBS50K2H
335MHBS50K2H picture photo
Mfg. Part Number
335MHBS50K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 900V RADIAL
Datasheet Download
335MHBS50K2H.pdf
Availability of 335MHBS50K2H
QUANTITY
335MHBS50K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 335MHBS50K2H
Internal Part NumberEIS-335MHBS50K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335MHBS50K2H
Related Links335MHB, 335MHBS50K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335MHBS50K2H Details Description
Related parts for 335MHBS50K2H
RES 1 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STM8L1528 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
18+18 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf