Bourns Inc. 3362U-1-303
3362U-1-303 picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-303
Brief Description
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-303.pdf
Availability of 3362U-1-303
QUANTITY
3362U-1-303 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-303
Internal Part NumberEIS-3362U-1-303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-303
Related Links3362U, 3362U-1-303 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-303 Details Description
Related parts for 3362U-1-303
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 64LQFP datasheet.pdf
WHEEL TEMP ADJUSTABLE datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf