Illinois Capacitor 337LMX250M2CD
337LMX250M2CD picture photo
Mfg. Part Number
337LMX250M2CD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
337LMX250M2CD.pdf
Availability of 337LMX250M2CD
QUANTITY
337LMX250M2CD Order Process
Ship out your order
Specifications of 337LMX250M2CD
Internal Part NumberEIS-337LMX250M2CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMX
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)754 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337LMX250M2CD
Related Links337LMX, 337LMX250M2CD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337LMX250M2CD Details Description
Related parts for 337LMX250M2CD
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A TP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 400VDC datasheet.pdf