Illinois Capacitor 337UVR2R5MEW
337UVR2R5MEW picture photo
Mfg. Part Number
337UVR2R5MEW
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
337UVR2R5MEW.pdf
Availability of 337UVR2R5MEW
QUANTITY
337UVR2R5MEW Order Process
Ship out your order
Specifications of 337UVR2R5MEW
Internal Part NumberEIS-337UVR2R5MEW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUVR
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)602.9 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337UVR2R5MEW
Related Links337UVR, 337UVR2R5MEW Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337UVR2R5MEW Details Description
Related parts for 337UVR2R5MEW
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.35A 16MSOP datasheet.pdf