Bourns Inc. 3386C-1-204T
3386C-1-204T picture photo
Mfg. Part Number
3386C-1-204T
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386C-1-204T.pdf
Availability of 3386C-1-204T
QUANTITY
3386C-1-204T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386C-1-204T
Internal Part NumberEIS-3386C-1-204T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386C-1-204T
Related Links3386C-, 3386C-1-204T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386C-1-204T Details Description
Related parts for 3386C-1-204T
CONTROL RELAY UNDER VOLT 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 255 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO-214AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SQ FLNG WO/SCKT datasheet.pdf
1MM GULL WING SMT HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 100A SOT227 datasheet.pdf