Bourns Inc. 3386H-1-254LF
3386H-1-254LF picture photo
Mfg. Part Number
3386H-1-254LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386H-1-254LF.pdf
Availability of 3386H-1-254LF
QUANTITY
3386H-1-254LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386H-1-254LF
Internal Part NumberEIS-3386H-1-254LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386H-1-254LF
Related Links3386H-, 3386H-1-254LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386H-1-254LF Details Description
Related parts for 3386H-1-254LF
CAP FILM 6800PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MON SUPP QUAD PUSHPULL 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 40 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 460 MOHM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 62MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 84MM datasheet.pdf