Bourns Inc. 3386X-1-205T
3386X-1-205T picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-205T
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-205T.pdf
Availability of 3386X-1-205T
QUANTITY
3386X-1-205T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-205T
Internal Part NumberEIS-3386X-1-205T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-205T
Related Links3386X-, 3386X-1-205T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-205T Details Description
Related parts for 3386X-1-205T
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf