Bourns Inc. 3549H-1AB-102A
3549H-1AB-102A picture photo
Mfg. Part Number
3549H-1AB-102A
Brief Description
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Datasheet Download
3549H-1AB-102A.pdf
Availability of 3549H-1AB-102A
QUANTITY
3549H-1AB-102A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3549H-1AB-102A
Internal Part NumberEIS-3549H-1AB-102A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModels 3549,3548,3547 01/Jan/2013
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesHybritron® 3549
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.811" (20.60mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3549H-1AB-102A
Related Links3549H-1, 3549H-1AB-102A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3549H-1AB-102A Details Description
Related parts for 3549H-1AB-102A
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD15 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.3A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ 10UQFN datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 6V 1510 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf