Switchcraft Inc. 35RAPC7JS
35RAPC7JS picture photo
Mfg. Part Number
35RAPC7JS
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN JACK DUAL 3COND 3.5MM VERT
Datasheet Download
35RAPC7JS.pdf
Availability of 35RAPC7JS
QUANTITY
35RAPC7JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RAPC7JS
Internal Part NumberEIS-35RAPC7JS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35
Packaging-
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts2 Sets of 3 Conductors, 8 Contacts
Internal Switch(s)Two Switches
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ShieldingShielded
Features-
Color - ContactSilver
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Material - PlatingSilver
Housing MaterialThermoplastic
Housing ColorBlack
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RAPC7JS
Related Links35RA, 35RAPC7JS Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35RAPC7JS Details Description
Related parts for 35RAPC7JS
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER 12-DFN datasheet.pdf
4P HSG F/JUNIOR TIMER NAT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 810MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 9 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf