Rubycon 35RX301000M12.5X25
35RX301000M12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
35RX301000M12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX301000M12.5X25.pdf
Availability of 35RX301000M12.5X25
QUANTITY
35RX301000M12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX301000M12.5X25
Internal Part NumberEIS-35RX301000M12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.43A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX301000M12.5X25
Related Links35RX30100, 35RX301000M12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX301000M12.5X25 Details Description
Related parts for 35RX301000M12.5X25
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO-220AB datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT-23 datasheet.pdf
IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 4POS MALE MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf