Rubycon 35RX30470M10X20
35RX30470M10X20 picture photo
Mfg. Part Number
35RX30470M10X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX30470M10X20.pdf
Availability of 35RX30470M10X20
QUANTITY
35RX30470M10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX30470M10X20
Internal Part NumberEIS-35RX30470M10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRX-30 Series Capacitors
Standard Package1,000
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current720mA
Impedance73 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX30470M10X20
Related Links35RX304, 35RX30470M10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX30470M10X20 Details Description
Related parts for 35RX30470M10X20
CONN HOUS 5POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
BUSHING 0.312" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 2A 600V datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf