| Internal Part Number | EIS-361V704ER | |
| Product Training Modules | V-Bite Connector | |
| Featured Product | Bomar Interconnect Products - V-Bite RF Connector | |
| Standard Package | 80 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Coaxial Connectors (RF) | |
| Series | V-Bite® | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Style | BNC | |
| Connector Type | Jack, Female Socket | |
| Contact Termination | Solder | |
| Shield Termination | Solder | |
| Impedance | 75 Ohm | |
| Mounting Type | Board Edge, End Launch | |
| Cable Group | - | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Frequency - Max | 1GHz | |
| Features | - | |
| Housing Color | Silver | |
| Ingress Protection | - | |
| Body Material | Brass | |
| Body Finish | Nickel | |
| Center Contact Material | Brass | |
| Center Contact Plating | Gold | |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) | |
| Voltage Rating | 500V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 361V704ER | |
| Related Links | 361V, 361V704ER Datasheet, Winchester Electronics Distributor | |