Cornell Dubilier Electronics 380LQ222M160A032
380LQ222M160A032 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ222M160A032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LQ222M160A032.pdf
Availability of 380LQ222M160A032
QUANTITY
380LQ222M160A032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ222M160A032
Internal Part NumberEIS-380LQ222M160A032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ222M160A032
Related Links380LQ222, 380LQ222M160A032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ222M160A032 Details Description
Related parts for 380LQ222M160A032
DIODE BRIDGE GPP 2.0A 1000V WOB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLIER ZD BUFFER 8-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 54 POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,ZNC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 240VAC datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK BLU 4CKT datasheet.pdf