Cornell Dubilier Electronics 380LQ682M050J022
380LQ682M050J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ682M050J022
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LQ682M050J022.pdf
Availability of 380LQ682M050J022
QUANTITY
380LQ682M050J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ682M050J022
Internal Part NumberEIS-380LQ682M050J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ682M050J022
Related Links380LQ682, 380LQ682M050J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ682M050J022 Details Description
Related parts for 380LQ682M050J022
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 22PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IMCV-SWITCH, TX/5 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf