Cornell Dubilier Electronics 380LX102M160A022
380LX102M160A022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX102M160A022
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX102M160A022.pdf
Availability of 380LX102M160A022
QUANTITY
380LX102M160A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX102M160A022
Internal Part NumberEIS-380LX102M160A022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX102M160A022
Related Links380LX102, 380LX102M160A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX102M160A022 Details Description
Related parts for 380LX102M160A022
IC REG LDO 1.8/2.8/2.8V 16QSOP datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 70mA 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
JFET P-CH 35V 8MA SOT-23 datasheet.pdf