Vicor Corporation V110B12C200BF3
V110B12C200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12C200BF3.pdf
Availability of V110B12C200BF3
QUANTITY
V110B12C200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C200BF3
Internal Part NumberEIS-V110B12C200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C200BF3
Related LinksV110B12, V110B12C200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C200BF3 Details Description
Related parts for V110B12C200BF3
IC MOSFET DVR 1/2BRDG NCH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 44HSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 34POS DL SMD datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 8.1X406.4MM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf