Cornell Dubilier Electronics 380LX682M050H052
380LX682M050H052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M050H052
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX682M050H052.pdf
Availability of 380LX682M050H052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX682M050H052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M050H052
Internal Part NumberEIS-380LX682M050H052
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M050H052
Related Links380LX682, 380LX682M050H052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M050H052 Details Description
Related parts for 380LX682M050H052
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 8.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 95POS datasheet.pdf
CABLE 19COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 75MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 10% 114W datasheet.pdf