Cornell Dubilier Electronics 381EL470M450H022
381EL470M450H022 picture photo
Mfg. Part Number
381EL470M450H022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381EL470M450H022.pdf
Availability of 381EL470M450H022
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL470M450H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL470M450H022
Internal Part NumberEIS-381EL470M450H022
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.14 Ohm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL470M450H022
Related Links381EL470, 381EL470M450H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL470M450H022 Details Description
Related parts for 381EL470M450H022
RES ADJ 500 OHM 50W 10% LUGS datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 16MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W HOOK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf