Cornell Dubilier Electronics 381LX182M100A022
381LX182M100A022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX182M100A022
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
381LX182M100A022.pdf
Availability of 381LX182M100A022
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LX182M100A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX182M100A022
Internal Part NumberEIS-381LX182M100A022
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX182M100A022
Related Links381LX182, 381LX182M100A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX182M100A022 Details Description
Related parts for 381LX182M100A022
RES 365 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf