Cornell Dubilier Electronics 381LX183M016K022
381LX183M016K022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX183M016K022
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
381LX183M016K022.pdf
Availability of 381LX183M016K022
QUANTITY
381LX183M016K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX183M016K022
Internal Part NumberEIS-381LX183M016K022
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX183M016K022
Related Links381LX183, 381LX183M016K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX183M016K022 Details Description
Related parts for 381LX183M016K022
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 13MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16V794-B 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TWIN WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 101MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
S8 BULB SOCKET BAYONET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf