Cornell Dubilier Electronics 381LX271M450K452
381LX271M450K452 picture photo
Mfg. Part Number
381LX271M450K452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LX271M450K452.pdf
Availability of 381LX271M450K452
QUANTITY
381LX271M450K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX271M450K452
Internal Part NumberEIS-381LX271M450K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX271M450K452
Related Links381LX271, 381LX271M450K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX271M450K452 Details Description
Related parts for 381LX271M450K452
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf