Cornell Dubilier Electronics 381LX272M080K032
381LX272M080K032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX272M080K032
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
381LX272M080K032.pdf
Availability of 381LX272M080K032
QUANTITY
381LX272M080K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX272M080K032
Internal Part NumberEIS-381LX272M080K032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)74 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX272M080K032
Related Links381LX272, 381LX272M080K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX272M080K032 Details Description
Related parts for 381LX272M080K032
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONDUCTOR CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
FUSE 200A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 22-45.7V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf