Cornell Dubilier Electronics 381LX391M250J032
381LX391M250J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX391M250J032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX391M250J032.pdf
Availability of 381LX391M250J032
QUANTITY
381LX391M250J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX391M250J032
Internal Part NumberEIS-381LX391M250J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)425 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX391M250J032
Related Links381LX391, 381LX391M250J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX391M250J032 Details Description
Related parts for 381LX391M250J032
MOSFET N-CH 1KV 8.3A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS HOUSING 2.54MM datasheet.pdf