Cornell Dubilier Electronics 383LX223M050N052
383LX223M050N052 picture photo
Mfg. Part Number
383LX223M050N052
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
383LX223M050N052.pdf
Availability of 383LX223M050N052
QUANTITY
383LX223M050N052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX223M050N052
Internal Part NumberEIS-383LX223M050N052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX223M050N052
Related Links383LX223, 383LX223M050N052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX223M050N052 Details Description
Related parts for 383LX223M050N052
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 22POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
RESONATOR CER 40.00MHZ W/CAP SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf