Microsemi Commercial Components 3EZ56D10E3/TR12
3EZ56D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ56D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ56D10E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ56D10E3/TR12
QUANTITY
3EZ56D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ56D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ56D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ56D10E3/TR12
Related Links3EZ56D1, 3EZ56D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ56D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ56D10E3/TR12
CONN BACKSHELL DB9 STR PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.024MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
AM63181HT5 HAND TOOL/87031 6POS datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf