Stackpole Electronics Inc. RSF12GB2R00
RSF12GB2R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB2R00
Brief Description
RES MO 1/2W 2 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB2R00.pdf
Availability of RSF12GB2R00
QUANTITY
RSF12GB2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB2R00
Internal Part NumberEIS-RSF12GB2R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB2R00
Related LinksRSF12, RSF12GB2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB2R00 Details Description
Related parts for RSF12GB2R00
TERM BLOCK TOP ENTRY 6POS BLK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
IC RCVR DGTL AUDIO 192KHZ 28SOIC datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO213AB datasheet.pdf