Microsemi Commercial Components 3EZ68D5E3/TR12
3EZ68D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ68D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ68D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ68D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ68D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ68D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ68D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 51.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ68D5E3/TR12
Related Links3EZ68D5, 3EZ68D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ68D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ68D5E3/TR12
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CPTC FUSE RESET .130A HOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3 35X35X0.6MM datasheet.pdf
PROCESS METER 0-50MA/0-10VDC LCD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 12A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf