TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 3RP1505-1BQ30
3RP1505-1BQ30 picture photo
Mfg. Part Number
3RP1505-1BQ30
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY 3A 100-127 VAC
Datasheet Download
3RP1505-1BQ30.pdf
Availability of 3RP1505-1BQ30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3RP1505-1BQ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3RP1505-1BQ30
Internal Part NumberEIS-3RP1505-1BQ30
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
Series3RP1
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 100 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 127VAC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Timing Adjustment MethodScrewdriver Slot
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3RP1505-1BQ30
Related Links3RP150, 3RP1505-1BQ30 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
3RP1505-1BQ30 Details Description
Related parts for 3RP1505-1BQ30
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 900MHZ U.FL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
DIODE MODULE 400A 30V 2TOWER datasheet.pdf