Rubycon 400HXC390MEFCSN30X50
400HXC390MEFCSN30X50 picture photo
Mfg. Part Number
400HXC390MEFCSN30X50
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400HXC390MEFCSN30X50.pdf
Availability of 400HXC390MEFCSN30X50
QUANTITY
400HXC390MEFCSN30X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400HXC390MEFCSN30X50
Internal Part NumberEIS-400HXC390MEFCSN30X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.62A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400HXC390MEFCSN30X50
Related Links400HXC390M, 400HXC390MEFCSN30X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400HXC390MEFCSN30X50 Details Description
Related parts for 400HXC390MEFCSN30X50
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
ADC 10BIT I2C INTERFACE SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 25V 1411 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 17POS datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CIR 2C 2#12 SKT RECP WALL datasheet.pdf
RACK AND PINION PRESS HEAD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf