Rubycon 400SXC120MEFCSN25X30
400SXC120MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
400SXC120MEFCSN25X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400SXC120MEFCSN25X30.pdf
Availability of 400SXC120MEFCSN25X30
QUANTITY
400SXC120MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SXC120MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-400SXC120MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXC
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SXC120MEFCSN25X30
Related Links400SXC120M, 400SXC120MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400SXC120MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 400SXC120MEFCSN25X30
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN CAP 2POS MINI-U-MNL BLUE datasheet.pdf
Crystal 28.59375MHz Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.72A 91 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 210PO datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED PVC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf